Trial Results

March 17/18 Klaustermeier Trial

A Field 17th

  1.  Sprick’s Dani Girl
  2.  Mace’s Diamond Cutter
  3.  Carter’s Flirtacious Jake
  4.  Double R Doc

B Field 17th

  1. Kunza’s Hot Tater
  2. Rawdin’s Righteous Reign
  3. Taylor’s Whistling Dixie
  4. Shadow’s Ace

A Field 18th

  1. Shadow’s Ace
  2. Sprick’s Dani Girl
  3. R’N R’s Miss Tabby
  4. Twin River Tessa

B Field 18th

  1. Sprick’s Dani girl
  2. Double R Liz
  3. Maci’s Magic Vegas
  4. Double R Doc

March 24 IL Regional Elimination 1st Round

A Field (2 pt trial)

  1. Double R Liz
  2. Reynolds Doc Holliday
  3. Nikki Sue Ellie

B Field (2 pt trial)

  1. Shadow’s Ace
  2. K R’S Big Hope
  3. Rawdin’s Righteous Reign

September 22/23 Kunza’s Trial

22rd

  1. Shadow’s Ace
  2. Mohawk’s Dusty Road
  3. Double R Liz
  4. Glover’s Rhoda

23th

  1. Double R Ivy
  2. Shadow’s Ace
  3. Nikki Sue Ellie
  4. Taylor’s Sergeant York

September 29/30 Taylor’s Trial

29th

  1. Twin River Tessa
  2. R’N’R’S Chili Dog
  3. Ludy’s Oaks Charlie
  4. Mike’s Magical Arthur

30th

  1. Rawdin’s Righteous Reign
  2. Twin River Tessa
  3. Ludy’s Oaks Charlie
  4. Double R Doc

October 6/7 Anderson Trial

6th A Field

  1. Twin River Tessa
  2. Buddy M
  3. M&M Southfield Cash Bets Bier
  4. Smith’s Shadow Oak BoJangles

6th B Field

  1. Mohawks Dusty Rhoads
  2. Green Roof Lou Labelle
  3. Maci’s Magic Vegas
  4. Sprick’s Dani Girl

7th A Field

  1. Mohawks Dusty Rhoads
  2. Ludy’s Oaks Charlie
  3. Mantz’s Whizbang Chica
  4. Mohawks King Tut

7th B Field

  1. Double R Doc
  2. Shadow’s Ace
  3. Max
  4. Mike’s Magical Arthur

October 12 Illinois Region Benefit

A Field

  1. Double R Liz
  2. Bullet
  3. Reynolds Doc Holliday
  4. Rawdin’s Righteous Reign

B Field

  1. Shadow’s Ace
  2. Rawdin’s Righteous Reign
  3. Double R Liz
  4. Double R Ivy

C Field

  1. Clark’s White Shadow
  2. Running Bend Rambler
  3. Weathered Stone’s Russell
  4. Tointon’s Pistol Annie

D Field

  1. Twin River Tessa
  2. Weathered Stone’s Russell
  3. Mace’s Diamond Cutter
  4. Heaton’s Microburst Sky

October 13 Shriners Benefit Trial

A Field

  1. Brackin’s Bobbed White Birdie Girl
  2. Twin River Tessa
  3. Boone County Rum
  4. Reynolds Doc Holliday

B Field

  1. Cash’s Sweet Contessa
  2. Clark’s Peaches and Cream
  3. Brackin’s Bobbed White Birdie Girl
  4. Twin river Tessa

C Field

  1. Sprick’s Dani girl
  2. County Lane Hank
  3. Double R Doc
  4. Weathered Stone’s Ms Bean

D Field

  1. Green Roof Lou Belle
  2. Double R Liz
  3. Nikki Sue Ellie
  4. R’N’R’S Chili Dog

E Field

  1. Beam Me Up Scotty
  2. Joker’s Black Hawk
  3. Buttonwood Swamp’s Cricket
  4. Southern Style Spot

F Field

  1. Cloud’s Elhew Bayou Buckshot
  2. Zues – Dawn England
  3. Boone County Beer
  4. Southern Rail Tank

October 14 Shriners Benefit Trial

A Field

  1. Crosswinds Tecumseh Puller
  2. Nikkie Sue Ellie
  3. Ruger
  4. Brackin’s Bobbed White Birdie Girl

B Field

  1. TC’s I’m Frankie Too]
  2. Double R Liz
  3. Double R Ivy
  4. County lane Jackson

C Field

  1. Prince’s Ginger Grace
  2. Running River Bend Rambler
  3. Weathered Stone’s Russell
  4. Burr Oak’s Timber Tall

D Field

  1. Shadow’s Ace
  2. Kunza’s Hot Tater
  3. Wilson’s- Steve Autry
  4. Emma’s Funny Freckles

E Field

  1. Beeline’s Good Times Wyatt
  2. L N A’S Bryar
  3. Tina – Bruce Zoller
  4. TC’s Get Lucky Lou

F Field

  1. Parker’s Tricky Jill
  2. Zues Little Duece Coupe
  3. Macy’s Shadow Rusty
  4. Southern Zips Gigolo

October 20 Rawdin’s Lone Tree Kennel Trial

A Field

  1. Beeline’s Good times Wyatt
  2. Rawdin’s Righteous Reign
  3. Ludy’s Northwood’s Charlie
  4. L N A’S Bryar

B Field

  1. Bobbi
  2. Rhoda
  3. Beeline’s Good times Wyatt
  4. Southfield Abby

2018 Dog of the Year

  • Double R Liz – 3rd
  • Twin River Tessa – 3rd
  • Twin River Tessa – 1st
  • Maci Magic Kate – 3rd
  • Double R Doc – 4th

November 3 Dean Reynold’s Trial

A Field

  1. Double R Ivy
  2. Twin River Tessa
  3. Taylor’s Sergeant York
  4. Shadow’s Ace

B Field

  1. R’N’R’s Miss Tabby
  2. Twin River Tessa
  3. Mohawk’s Dusty Rhoads
  4. Sprick’s Dani Girl

November 4 Huels/Becker Trial

A Field

  1. Taylor’s Sergeant York
  2. Double R Liz
  3. Glover’s Rhada
  4. Rawdin’s Righteous Reign

B Field

  1. Double R Ivy
  2. Green Roof Labelle
  3. Bull’s Eye Tina
  4. Shadow’s Ace

November 10/11 Double R Trial

10th

  1. Chattahoochee Foxy
  2. Mohawk’s Dusty Rhoads
  3. Taylor’s Whistling Dixie
  4. Hildebrand Gauge

11th

  1. Chattahoochee Foxy
  2. Double R Liz
  3. Reynolds Doc Holiday
  4. Green Roof Lou Labelle

 

 

 

 

 

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close